راه اندازی موزه خلیج فارس و انعقاد تفاهم نامه همکاری با پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید رحیم سرهنگی در دستور کار معاونت گردشگری قرار گرفت.

به گزارش کیش نیوز ، رحیم سرهنگی درنشستی با رییس پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی کشور ، مدیرگردشگری ومیراث فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ساختار جزیره کیش در نگاه اول به گونه ای است که برخی گردشگران تصوری از قدمت تاریخی و پیشینه فرهنگی این جزیره ندارند و پس از سفر به کیش جذب ظرفیت های فرهنگی وتاریخی این منطقه ازاد کشور می شوند.

رحیم سرهنگی اظهار داشت: اینکه منطقه سفین و باغوی جزیره امروزه به یکی از پر استقبال ترین مناطق کیش تبدیل شده نشان می دهد توسعه بومگردی وایجاد زیرساخت های مناسب وبه روز برای معرفی فرهنگ وتاریخ کیش در مناطقی مانند حریره از ظرفیت های مغفول مانده این جزیره است که در صورت برنامه ریزی صحیح به جذابیت های سفر برای گردشگران تبدیل می شود و حتی می تواند به یک روز ماندگاری بیشتر گردشگران کمک کند.

وی با تاکید براهمیت توسعه گردشگری پایدار تصریح کرد: برای ایجاد جاذبه های فرهنگی وتاریخی باید همپ ای مناطق پیشرو گردشگری در جهان، از به روز ترین ابزارها وامکانات برای انعکاس روایات تاریخی وفرهنگی کیش استفاده کنیم و نقش امکانات دیجیتالی مانند موزه های دیجیتال را نباید نادیده بگیریم زیرا نسل های جدید در کنار دیدن این جاذبه ها برای هویت سازی نیاز به ارائه روایتی بربستر ابزارهای نوین دیجیتالی وحتی هوش مصنوعی دارند تا با تاریخ وفرهنگ منطقه بیشترارتباط بگیرند. در واقع باید فضای ارائه اطلاعات به گردشگران، فضایی جذاب وجدید براساس امکانات روز باشد.

  سرهنگی افزود: راه اندازی موزه خلیج فارس کشور در جزیره کیش که پیشنهاد ارزشمندی از تیم پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی وگردشگری است کاری دشوار اما بسیار ارزشمند برای کشور محسوب می شود و این موضوع در دستور کار معاونت گردشگری قرار گرفت تا با ترسیم مدل اقتصادی و در همکاری مشترک با پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و بخش خصوصی اجرایی شود.

  مصطفی ده‌ پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورنیز دراین نشست با اشاره به ظرفیت های بی بدیل طبیعی وایجادی جزیره کیش گفت: راه اندازی موزه خلیج فارس وارائه مستندات وآثار به دست آمده از ۲۰ بندر تاریخی کشور در کنار ارائه مدل های شناورهای تاریخی در جزیره کیش که یکی از ارزشمند ترین جزایر کشور از بعد طبیعی ، تاریخی و جغرافیایی محسوب می شود می تواند به ظرفیتی بی نظیر برای توسعه گردشگری تفریحی و تخصصی تبدیل شود که حتی در سطح بین المللی نیز پذیرای علاقمندان ونشست های علمی باشد.

وی در ادامه از لزوم انجام کاووش های باستان شناسی دریایی در کنار کاوش هایی که درمنطقه حریره انجام می شود خبرداد و افزود: در بنادر تاریخی دنیا کاوش های دریایی نتایج بسیار ارزنده ای از نظر کشف آثار و تکمیل مطالعات باستان شناسی به همراه داشته است و ازآنجا که جزیره کیش از حیث تاریخی وفرهنگی قدمت زیادی دارد و درمسیر تردد و محل پهلوگیری بسیاری شناورها در منطقه بوده نیاز است مورد کاوش های دریایی نیز قرار گیرد.

میرزایی قلعه مدیر گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد هم با بیان اینکه جزیره کیش علاوه برآثار فرهنگی وتاریخی ارزشمند از نظر طبیعی نیز ظرفیت های بی نظیری دارد گفت: صخره های مرجانی ، جنگل های کهور، سواحل ماسه ای و بسیاری مزیت های طبیعی، داشته های منحصربفردی است که هریک می تواند به یک جاذبه وحتی ژئوپارک در جزیره کیش تبدیل شود.

وی با تاکید بر اهمیت انعقاد تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه ازاد کیش و پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی وگردشگری افزود: ادبیات گردشگری امروز دنیا به سمت هویت محوری پیش می رود و جزیره کیش که در بحث گردشگری خارجی هم خوب عمل کرده می تواند با زیرساخت های به روز، محلی برای معرفی فرهنگ کیش وحتی کشورمان باشد.

ادامه کاووش های باستان شناسی جزیره کیش، راه اندازی موزه آثاربدست آمده ،اجرای طرح های نوین فرهنگی وتاریخی با محوریت توسعه گردشگری، انجام امور پژوهشی و مطالعاتی و احیاء سایت مرمت آثار تاریخی از جمله مواردی است که به گفته ادیبان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش پیرو تفاهم نامه های قبل و با هدف اهتمام ویژه درحوزه میراث فرهنگی وتاریخی جزیره کیش در قالب انعقاد تفاهم نامه ۵ ساله همکاری با وزارت میراث فرهنگی وگردشگری در دست اقدام است.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش