مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: یکی از اولویت‌های اصلی سازمان منطقه آزاد کیش در حوزه آسیب‌های اجتماعی، مبارزه با موادمخدر و اقدامات پیشگیرانه در سطح جامعه است.

به گزارش کیش نیوز ، غلامحسین مظفری در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد با اشاره به شعار محوری نجات یک انسان، نجات یک جامعه است، گفت: با توجه به اینکه در همسایگی کشورهایی قرار گرفته‌ایم که بیش از ۹۰درصد موادمخدر دنیا در آن مناطق تولید می‌شود و هزینه‌های سنگینی را برای ایران به‌دنبال داشته، اقدامات مؤثری در سطح کلان و ملی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر جزیره کیش در ادامه به نقش ارزشمند ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در امر مبارزه با موادمخدر در دفاع از نوجوانان و جوانان دنیا اشاره داشت و افزود: برای آنان تفاوتی نداشت که این مواد خانمان سوز کدام جوان در کدام نقطه از دنیا را مورد هدف قرار داده است. در واقع فرزندان ایران با یک هدف کلی و امر انسانی، اخلاقی و بشر دوستانه برای مبارزه با مواد مخدر پیشگام این میدان شدند.

وی مبارزه با مواد مخدر را دفاع از انسانیت و سرآمد جامعه‌ای که فراتر از مرزهای کشور ایران است عنوان کرد و اظهار داشت: کشورهای اروپایی و غربی به‌عنوان هدف اصلی و بخش عمده‌ای از موادمخدر در دنیا هستند و به دور از انصاف است که در کمک به جهموری اسلامی کوتاهی می‌کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هدف اصلی ایران در مبارزه با مواد مخدر را یک وظیفه انسانی و اخلاقی دانست و گفت: ایران با جدیت تمام نقش مهمی را در مبارزه با مواد مخدر ایفا کرده حتی اتهام‌هایی را از سوی برخی از نهادهای به ظاهر بشردوستانه به ایران نسبت دادند.

مظفری خاطرنشان ساخت: زمان ورود آمریکا به حوزه افغانستان به بهانه مقابله با تروریسم؛ حجم تولید مواد مخدر در افغانستان از ۲هزار تن به بیش از ۱۰هزار تن افزایش یافت و در حال حاضر تولید مواد مخدر بیش از ۵ برابر شده است.

وی با اشاره به این که جزیره کیش یک مقصد پرتردد و پرطرف‌دار گردشگری هست؛ وظیفه و مسئولیت سنگینی بر عهده داریم، عنوان داشت: پاکی جزیره، آب و هوا، دریا، آرامش و امنیت یکی از ویژگی‌های مثبت و برجسته جزیره کیش است و کسانی که این منطقه را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند باید خاطرات خوبی را از سفر خود به ثبت برسانند و با هرگونه ناهنجاری در این منطقه برخورد قانونی خواهد شد.

علی فائقی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش نیز از مشارکت و اطلاع‌رسانی حداکثری مسؤولان ادارات از جمله آموزش ‌و پرورش، متخصصین، کارشناسان، دانشجویان، دانش آموزان، حفاظت و صیانت از سلامت نوجوانان و جوانان که به عنوان مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هستند خبر داد و گفت: با تشکیل کارگروهی با حضور مسؤولان دبیرخانه شورای مبارزه با موادمخدر، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل حراست، شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، ناجا، اداره اطلاعات و ناحیه مقاومت بسیج سپاه کیش آگاهی بخشی به عموم جامعه در بستری فضای مجازی برای جامعه هدف انجام شده است.

به گفته وی، مکان های بلا استفاده که محل تجمع افراد هنجار شکن در جامعه وجود داشت؛ تعیین تکلیف و یا تخریب شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش با بیان این که گرایش به سوء مصرف مواد مخدر میان افرادی که دچار فقر فرهنگی و اقتصادی هستند به مراتب بیش از دیگر اقشار جامعه است، اظهار داشت: این شورا به‌منظور ایجاد امکان دسترسی مناسب بیماران به امکانات یک واحد کلینیک درمان سرپایی جهت ترک اعتیاد، مورد نیاز این منطقه بوده و این مهم در دستور کار شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام احمد حسن‌زاده امام جمعه کیش هم با اشاره به این که مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری تاکید داشتند، گفت: ۵۰ درصد بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر به اقدامات پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر اختصاص داده شده است؛ بنابراین بخاطر اهمیت موضوع باید در زمینه پیشگیری اقدامات آموزشی و تبلیغاتی به منظور آگاهی بخشی از خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر به عموم جامعه و دانش آموزان انجام شود.

وی اقدامات عالمانه در خصوص مبارزه با مواد مخدر را از اولویت‌های این ستاد برشمرد و افزود: بیش از ۴۰ سال در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنیم و تجارب خوبی در زمینه پیشگیری به دست آوردیم و باید این مبارزه عالمانه با برنامه‌ریزی و استخراج آمار دقیق با محوریت ستاد مبارزه با مواد مخدر تحقق یابد.

یعقوب شمس امام جماعت اهل سنت کیش نیز در رابطه با افزایش ۱۰ برابری کشت موادمخدر و عرضه آن در دنیا گفت: بر اساس آمار کارشناسان رصد ۷۰۰درصدی انواع مخدر و روان گردان شناخته شده است به ابزارهای سیاسی و بین‌المللی مبدل شده است و بیش از یک میلیون سوداگر به قاچاق مواد مخدر در دنیا مشغولند.

وی مواد مخدر را از جمله معضلات اساسی جامعه که بشریت را تحت تاثیر قرار داده است اشاره کرد و افزود: نباید از این موضوع غافل شد به دلیل این که کوچکترین غلفت در این زمینه موجب متلاشی شدن کانون خانواده خواهد شد.

یاسین مطهری‌زاده رئیس دادگستری کیش با بیان این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به جز دهه ۶۰ شاهده رشد مصرف مواد مخدر در جامعه هستیم اظهار داشت: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرایم و زندانیان به طور مستقیم و یا زمینه ای ریشه در مواد مخدر دارند و بخش بزرگی از دعاوی و طلاق های صورت گرفته در خانواه ها مربوط به این موضوع است.

مطهری‌زاده حمایت دستگاه‌های امنیتی در کانون مبارزه با مواد مخدر و میزان کشفیات و کنترل خوبی که در این حوزه انجام شده نشان دهنده تلاش های مداوم دستگاه های مربوطه دانست و گفت: بر اساس سیاست های دستگاه قضایی و از جمله در حوزه قضایی کیش؛ همکاری مستمر و همه جانبه با تمام اعضای ستاد و دستگاه های عضو در مبارزه با مواد مخدر هستیم.

محمد جمالی فرمانده نیروی انتظامی و دریابانی کیش یکی از مهمترین موضوعات مهم کمیته ها و اعضای سازمان ها را در بحث فرهنگ سازی و جلوگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: در حوزه های فرهنگی و آموزشی لایه‌های مختلف جامعه اقدامات موثری انجام شده است و از ابتدای سال سه طرح اصلی کنترل مواصلاتی، خرده‌فروشی و محیط‌های آلوده برنامه‌ریزی و با هم‌افزایی اعضای این شورا در دستور کار قرار گرفته است.

  • منبع خبر : کیش نیوز