در مراسمی با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مسؤولان محلی، نخستین قایق تفریحی کامپوزیتی( پانتون‌بوت) که در شرکت اسپید مارین کیش از مجموعه‌های دانش‌بنیان برج‌ نوآوری کیش طراحی و تولید شده است در اسکله مارینا پارک رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کیش، در مراسمی با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مسؤولان محلی، نخستین قایق تفریحی کامپوزیتی(پانتون‌بوت) که در شرکت اسپید مارین کیش از مجموعه‌های دانش‌بنیان برج نوآوری کیش طراحی و تولید شده است در اسکله ماریناپارک رونمایی شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این مراسم گفت: یکی از محورهای اصلی فعالیت و راهبردهای تعریف شده در مرکز نوآوری کیش اقتصاد دریا و تفریحات دریایی است که بعد از استقرار شرکت های دانش بنیان در این مرکز امروز شاهد تولید یک محصول جدید و فناورانه در این حوزه هستیم.

غلامحسین مظفری با بیان این که طراحی و تولید نخستین پانتون بوت کامپوزیتی با هدف گردشگری، تفریحی و رفاهی، زمینه ساز بسیاری از فعالیت های بعدی در حوزه دریایی است، اظهار داشت: یکی از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری توجه دولت مردان به فعال سازی اقتصاد دریا و بهره‌مندی مناسب از ظرفیت‌های بی‌نظیر و ارزشمند این حوزه در کشورمان است.

وی با اشاره به انعطاف‌پذیری این قایق تفریحی برای استفاده در آب‌های آزاد و دریا افزود: می‌توان در ۶۰ دریاچه داخلی و یا دریاچه‌های حاصل از انباشت آب شیرین پشت سدها از این قایق استفاده و فضای بسیار خوبی را برای گردشگران و هم‌وطنان در حوزه تفریحات دریایی فراهم کرد.

همچنین سعید حق‌دار مدیرعامل شرکت اسپیدمارین کیش با بیان این که گروهی از نیروهای جوان و خلاق تمامی مراحل طراحی و ساخت این قایق تفریحی را در جزیره کیش انجام داده‌اند، گفت: وسعت سطح عرشه، ظرفیت بیشتر نسبت به قایق های هم اندازه و ایمنی بالا مشخصه اصلی این کانتن بوت کامپوزیتی است که برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته می‌شود.

به گفته حق‌دار، در این نمونه جدید به دلیل وسعت سطح عرشه و عرض زیاد آن امکان بارگذاری بیشتر فراهم شده و این قایق با ظرفیت پذیرش بالاتر و فضای گسترده‌تری که برای تردد روی سطح عرشه در اختیار گردشگران قرار می دهد ضمن افزایش رضایتمندی گردشگران از خدمات تفریحات دریایی، ایمنی بسیار زیادی هم دارد.

وی با اشاره به این که قایق های تفریحی به‌طور معمول از جنس کامپوزیت، چوب، آلومینیوم و یا فایبرگلاس هستند، گفت: پیش از این قایق های تفریحی بیشتر از جنس فایبرگلاس بوده و با الگو برداری از نمونه های خارجی ساخته می‌شد، اما در این قایق تفریحی تمام بخش ها از جمله سایبان، عرشه، کنسول و بدنه با طراحی منحصربفرد و از جنس کامپوزیت ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت اسپیدمارین کیش با اشاره به اینکه این قایق ۳ و نیم متر عرض و ۸ و نیم متر طول دارد، اظهار داشت: تعبیه دو اسکی در زیر بدنه و افزایش سطح اتکای آن برآب سبب کاهش تکان‌های قایق در امواج و افزایش ایمنی آن می‌شود.

حق‌دار، از کاهش چشمگیر قیمت این نمونه داخلی نسبت به مشابه خارجی آن خبر داد و گفت: قیمت قایق هایی که در کیش تولید می کنیم یک سوم نمونه های مشابه خارجی است.

وی با بیان اینکه تلاش می کند شرایط تولید و عرضه مناسب قایق های تفریحی به گونه ای باشد که همه ساکنان کیش بتوانند قایق شخصی خریداری کرده و از طبیعت زیبای دریا درخلیج فارس لذت ببرند، گفت: با کمک صندوق حمایت از صنایع دریایی وزرات صنایع وابسته به وزارت صمت تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصد و باز پرداخت ۵ ساله در اختیار علاقمندان قرار می گیرد تا بتوانند به راحتی قایق تفریحی خود را خریداری کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس