در راستای جلب مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند از مبداء به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مدیریت موفق پسماند و همچنین ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه در زمینه اهمیت بازیافت در حفظ محیط زیست ، دوره های آموزشی در هتل ها ، مراکز تجاری ، مدارس و ادارات و نهادها در حال برگزاری است که با استقبال خوب ساکنان و صاحبان صنوف در جزیره زیبای کیش همراه بوده است .

به گزارش کیش نیوز  ، در راستای جلب مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند از مبداء به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مدیریت موفق پسماند و همچنین ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه در زمینه اهمیت بازیافت در حفظ محیط زیست ، دوره های آموزشی در هتل ها ، مراکز تجاری ، مدارس و ادارات و نهادها در حال برگزاری است که با استقبال خوب ساکنان و صاحبان صنوف همراه بوده است .
روش های تولید زباله کمتر، جمع آوری زباله های رها شده در محیط، اهمیت تفکیک پسماند خشک از مبداء و کم حجم سازی پسماندهای خشک سرفصل مطالب ارائه شده در این دوره های آموزشی است.
بر اساس این گزارش ۸۴ درصد از هتل های جزیره کیش با شرکت در این دوره های آموزشی روش های بهینه مدیریت پسماند را فرا گرفتند. ۴۵۰ عدد سطل ویژه تفکیک پسماند نیز بین هتل ها توزیع شد.
در مراکز تجاری کیش نیز این دوره های آموزشی با مشارکت ۸۳ درصدی بازاریان و صاحبان غرف همراه بود. ۱۲۲ سطل جدید ویژه پسماند نیز در مراکز تجاری جانمایی شد.
همچنین با توجه به اهمیت ترویج فرهنگ تفکیک پسماند از مبداء ، این دوره های آموزشی در۲۰ مدرسه جزیره کیش برگزار شد و در ۲۰ مدرسه دیگر در حال برگزاری است . ۴۳۴ عدد کارتن پلاست جهت جمع آوری پسماندهای خشک نیز در بین مدارس توزیع شد.
این دوره های آموزشی تا کنون در ۷۸ اداره جزیره کیش هم برگزار شده که ۶۱ درصد از مجموع ادارات این منطقه را شامل می شود. برگزاری این دوره ها در سایر ادارات نیز ادامه خواهد داشت. تا کنون هزار و ۸۴ عدد کارتن پلاست نیز در بین مراکز اداری کیش توزیع شده است.
با توجه به گستردگی فعالیت های انجام شده در راستای ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست و مشارکت صد درصدی ساکنان در مدیریت پسماندها از فعالان در مراکز تجاری ، اقامتی و پذیرایی انتظار می رود  در تفکیک پسماند از مبدا با شرکت عمران، آب و خدمات همکاری شایسته تری داشته و در جهت موفقیت این طرح گام بردارند.

گفتنی است جزیره کیش به عنوان یک جزیره سبز و دوستدار محیط زیست از جمله مناطق پیشرو در اجرای طرح تفکیک پسماند از مبدا بوده است . در ماه های اخیر نیز با هدف بهینه سازی و ارتقاء سطح کیفی فعالیت های سایت بازیافت کیش ، طرح بازسازی و نوسازی خطوط پردازش این سایت به همراه محوطه سازی، تجمیع دستگاه های پرس، خرد کن مواد و ضایعات حجیم، تهیه و نصب دستگاه تولید کندر از انواع نایلون، ساخت آشپزخانه، خوابگاه و تجهیز آن توسط بخش خصوصی و با نظارت کامل شرکت عمران و آب و خدمات انجام شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش