با حضور مهندس پورزادی و اصحاب رسانه کیش و جمعی از مدیران جزیره کیش ، طرح ساخت و عملیات اجرایی باند جنوبی فرودگاه بین المللی جزیره کیش پس از چندین سال توقف متوالی با فعالیت های شبانه روزی تیم مدیریتی معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت بنادر و فرودگاههای کیش به بهره برداری رسید .

به گزارش کیش نیوز ، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش ، در آیین عملیات پیش بهره برداری طرح باند جنوبی فرودگاه بین المللی جزیره کیش اظهار کرد: عملیات اجرایی این طرح از ۱۲ سال پیش آغاز و برای چند سال متوالی متوقف شده بود خرداد امسال مجددا از سر گرفته شد.

سعید پورزادی افزود: در راستای اهداف دولت سیزدهم به منظور تکمیل طرح های نیمه تمام، طی هفت ماه عملیات اجرایی پیشرفت این طرح از ۲۵ درصد هم اکنون به ۱۰۰ درصد رسیده و در حال انجام عملیات آزمایشی و اخذ مجوزهای قانونی از سازمان هواپیمایی کشور برای نشست و برخواست هواپیماها در آن هستیم.

وی اضافه کرد: این طرح به عنوان یکی از بزرگترین باندهای فرودگاهی کشور به طول بیش از چهار هزار و ۵۰۰ متر و عرض ۷۵ متر بوده که با PCN ۸۵ قابلیت ارایه خدمات به هواپیماهای پهن پیکر است و از نظر مقاومت باند بعد از فرودگاه های امام (ره) تهران و عسلویه در رتبه سوم قرار دارد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه در ایام نوروز از این زیرساخت به عنوان باند خدمات اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد افزود: تلاش می شود این باند بعد از اخذ مجوزهای لازم که هم اکنون در حال نهایی شدن است طی ماه آینده زیر بار ترافیک برود.

وی یادآور شد: هم اکنون در این جزیره ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای تکمیل زیرساخت های فرودگاهی این جزیره در حال انجام بوده که امسال برای اجرای طرح باند جنوبی فرودگاه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش یکی از بزرگ ترین باندهای فرودگاهی کشور است که با هدف ارتقای کلاس هوانوردی باند این فرودگاه به بالاترین کلاس جهانی ۴ f و رونق صنعت گردشگری کیش در این جزیره ساخته شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنای کیش