عبدالنبی شرفی مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت عمران ، آب و خدمات کیش از تمدید قرارداد اجاره بازار ماهی با نرخ سال گذشته با هدف تثبیت قیمت ماهی در جزیره کیش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران ، آب و خدمات کیش ، عبدالنبی شرفی مدیر عامل و رییس هیات مدیره این شرکت در جلسه ای که  با حضور شماری از غرفه داران بازار ماهی کیش و  جمعی از اصحاب رسانه جزیره برگزار شد ، با اعلام اینکه قرار داد اجاره غرفه های بازار ماهی بدون افزایش نرخ و برگزاری مزایده با نرخ پارسال به غرفه داران واگذار می شود ،اظهار داشت : در جهت حمایت از غرفه داران و فراهم شدن زمینه کاهش نرخ فروش ماهی ، قرار داد غرفه های بازار ماهی از ۱۵ اردیبهشت امسال تا ۱۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۱با نرخ سال ۹۹ تمدید شد.
وی با بیان اینکه هزینه های نگهداری بازار ماهی از محل اجاره بهای غرفه ها تامین می شود اضافه کرد: برای تمدید قرارداد غرفه ها با نرخ پارسال ، شرکت عمران، آب و خدمات ناچار باید برای هزینه نگهداری بازار ماهی یارانه (سوبسید) پرداخت کند اما ما از این امر استقبال می کنیم چرا که هدف ترغیب غرفه داران برای ارائه ماهی باکیفیت و  قیمت مناسب و افزایش رضایت ساکنان است .
شرفی با بیان اینکه طبق مصوبات ستاد مقابله با کرونا جزیره کیش اجاره بهای یک ماه غرفه ها نیز بخشوده شده است افزود: ساکنان و مسافران از قیمت بالای ماهی در این بازار گلایه مند هستند و انتظار می رود صیادان و غرفه داران برای افزایش رضایت مشتریان و رونق بازار در جهت عرضه ماهی با کیفیت و قیمت مناسب تلاش بیشتری کنند.
مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش اظهار داشت: با توجه به اینکه گرانی عرضه ماهی در این جزیره دلایل مختلفی دارد ، این شرکت در نظر دارد در ماه های آتی از راهکاری برای تهیه و عرضه ماهی با کیفیت با قیمت پایین تر در این بازار را ارایه کند.
در این جلسه غرفه داران بازارماهی کیش ،  با اشاره به اینکه شیوع کرونا دلیل عمده کاهش تقاضا بوده است تاکید کردند : سود غرفه داران همواره درصد ثابتی از فروش است و آنها بهای تمام شده ماهی را به نسبت قیمت خرید از صیادان،  به مصرف کننده اعلام می کنند.
غرفه داران با بیان اینکه فروشندگان  نقش چندانی در افزایش قیمت ماهی ندارند، خواستار همکاری تعاونی صیادان برای عرضه ماهی با قیمت مناسب جهت کاهش قیمت فروش ماهی به خریداران شدند.
لازم به ذکر است شرکت عمران، آب و خدمات کیش عمده کرایه دریافتی از غرفه داران بازار ماهی را صرفه هزینه های نگهداری، آب و برق، توسعه و تکمیل زیرساخت ها، سامانه های برودتی و سردخانه می کند.
بازار ماهی کیش اکنون  با دارا بودن ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا، مجهز به یک سالن با ۱۲ غرفه عرضه ماهی، شبکه بهداشتی جمع آوری فاضلاب استاندارد، بخش شتشو و سیستم نگهدای و نظارت دقیق بر امور است.
بازار ماهی کیش دارای چند سردخانه است که بنا بر نوع ماهی و شرایط نگهداری آن مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین ۲ دستگاه یخ ساز نیز برای تولید پودر یخ مورد نیاز عرضه کنندگان ماهی پیش بینی شده است.
ماهی گیری همواره یکی از مشاغل فراگیر ساکنان این جزیره بوده و هم اکنون بیش از ۵۰۰ نفر در این جزیره بطور رسمی با ٤٠ لنج و بیش از ١٣٠ قایق به شغل ماهیگیری مشغول هستند.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش