دکتر خانزادی : تولید مرجان ها یکی از قابلیت های این جزیره می باشد و برند کیش مرجان ها، مروارید و صدف های کیش است که می توانیم در این زمینه با سازمان شیلات همکاری مشترک داشته باشیم.

به گزارش کیش نیوز ، طی جلسه که با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران،  در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد، غلامحسین مظفری با بیان اینکه ظرفیت های بسیار خوبی برای رونق اقتصادی در بخش های مختلف جزیره کیش ایجاد شده است؛ افزود: با توجه به اینکه زیرساخت هایی که جزیره کیش دارد می توانیم در این منطقه مرکز تحقیقاتی خوبی در حوزه شیلات داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، شرایط اقلیمی و عدم نیاز به روادید برای تردد کشورهای همجوار به این منطقه را از ظرفیت های خوب جزیره کیش برشمرد؛ و افزود: در کنار مشارکت کشورهای خارجی در حوزه شیلات، می توانیم کنفرانس ها، رویدادها و نمایشگاه های مختلفی را برگزار کنیم.

مظفری با اشاره به اینکه باید جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی داشته باشیم؛ گفت: درحوزه صنعت، صنایع دارویی بخش تولید تجهیزات پزشکی، صنایع بسیار خوبی را داریم که صادرات محور هستند و از تکنولوژیهای بروزی برخوردارند و همچنین در آینده نزدیک با افتتاح ترمینال جدید با ظرفیت پذیرش شش میلیون مسافر در سال، می توانیم در این زمینه همکاری های مشترکی را با هم آغاز کنیم.

همچنین در ادامه این جلسه نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران، پروژه پرورش ماهی در قفس را از وظایف و اهداف اصلی این سازمان برشمرد و خاطر نشان کرد: این پروژه از لحاظ اکوسیستمی و بهره وری میتواند بسیار مفید و مورد استفاده قرار گیرد. و با استفاده از روش های جهانی به سمت پرورش ماهی پیش می رویم.

رییس سازمان شیلات ایران افزود: در پرورش ماهی های قزل آلا در آب شیرین دارای رتبه اول در دنیا هستیم ولی از سایر منابع آبی مثل دریا ها و آب های شور و لب شور کمتر استفاده کرده ایم.

نبی الله خون میرزایی چهار محور عمده فعالیت هایی سازمان شیلات کشور را مطالعات صیادی؛ آبزی پروری، پرورش ماهی در قفس، فراوری و بهبود کیفیت، ارزش افزوده و بسته بندی، برشمر و گفت: همه این ظرفیت ها را می توانیم در جزیره کیش با همفکری و هم افزایی با فعالیت های گردشگری منطقه آزاد کیش تلفیق کنیم.

وی در خصوص اشتغال بومیان برای راه اتدازی پرورش ماهی در قفس و ارتباط با بازارهای هدف؛ افزود: در این زمینه آخرین مطالعات بروز، آموزش نیروی انسانی، پشتیبانی تسهیلاتی، تعریف سایت پشتیبان، ارتباط با زنجیره های تولید و پس از تولید، آموزش صیادان، ارزش بر افزوده را به عهده خواهیم گرفت.

مصطفی خانزادی معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش، احداث زیستگاه مصنوعی و تولید مرجان ها را از اولویت های کاری این سازمان معرفی کرد و اظهار داشت: تولید مرجان ها یکی از قابلیت های این جزیره می باشد و برند کیش مرجان ها، مروارید و صدف های کیش است که می توانیم در این زمینه با سازمان شیلات همکاری مشترک داشته باشیم.

خانزادی با بیان اینکه اساس و بنیان بازار ماهی کیش ارسال ماهی با کیفیت به سرزمین اصلی است افزود: با توجه به قابلیت هایی که بازار ماهی کیش دارد مردم اطمینان خاطر بیشتری دارند که ماهی از کیش ارسال شود و برای این مهم با پیمانکار مربوطه مذاکراتی انجام شده است.

سعید پور علی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ضرورت توسعه توانمند سازی جامعه محلی را دانش دریایی صید و استفاده از ظرفیت های شیلات معرفی کرد؛ و گفت: اگر بومیان و مجموعه کسانی که انتظار دارند سازمان های مناطق آزاد در امر توسعه کمکی برای ارتقای زندگی آنان کنند در محل استقرار خود فرایندهای توسعه را به جد دنبال کنند.

در پایان این جلسه مقرر شد در نشست بعدی تفاهمنامه همکاری فی مابین سازمان منطقه آزاد کیش و سازمان شیلات ایران به امضا برسد.

گفتنی است در این جلسه غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا مداح مشاور و مدیرکل حوزه مدیرعامل، مصطفی خانزادی معاون عمرانی و زیر بنایی، ناصر آخوندی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری، سعید پور علی معاون فرهنگی و اجتماعی، علی فائقی مشاور مدیرعامل و مدیر امور ایثارگران و ارتباطات مردمی و مریم محمدی رییس اداره محیط زیست  سازمان منطقه آزاد کیش، نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران، کامبیز بازرگان معاون سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، محمود بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، علی اسحاقی رییس موسسه سرم سازی، کامبیز زارع قائم مقام سازمان آموزش و تحقیقات و جمعی از معاونین و مدیران سازمان شیلات ایران حضور داشتند.

  • منبع خبر : کیش نیوز