دبیر شورایعالی مناطق آزاد در حاشیه بهره‌برداری از پروژه‌های روز کیش از آزادسازی 37 هکتار از سواحل کیش و اختصاص 20 میلیارد تومان برای طراحی و عملیات ساماندهی سواحل جزیره خبر داد.

به گزارش کیش نیوز ، مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، در حاشیه بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف کیش، آزادسازی رینگ ساحلی منطقه و ایجاد دسترسی گردشگران و مردم به تمام زاویای جزیره زیبای کیش را یکی از اقدامات ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد و اظهار داشت: با آزادسازی ۳۷ هکتار از سواحل کیش و اختصاص ۲۰میلیارد تومان برای طراحی و عملیات ساماندهی سواحل و نیز اجرای طرح های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری به سرمایه‌های مادی و معنوی جزیره زیبای کیش، افزوده شده است.

وی با بیان این که در بیستم آبان هر سال “روز کیش” مراسم با شکوهی با هدف معرفی کامل و دقیق تر از زیباترین جزایر کشور در خلیج فارس و موقعیت مهم استراتژیک جزیره کیش از نظر فرهنگ، ادب، تاریخ و سنت این منطقه برگزار می‌شود، افزود: مردمان بسیار هوشمندی که در طول تاریخ توانسته‌اند با هنر، ادبیات، علم و دانش خود و با حضور در دریا و نگاهبانی تاریخی از سرمایه‌های کشور حفاظت کنند، قابل تقدیر و ستایش‌اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، نقش مردم کیش در حفظ و توسعه و ارتقای جایگاه مهم “ادب و فرهنگ” این منطقه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با درود و سلام ویژه به مردم جزیره کیش، دست آنان را به‌خاطر تمام فداکاری‌ها به گرمی می‌فشاریم و در مقابل بزرگی، عظمت کیش و مردم این منطقه در حاشیه خلیج فارس زانو می‌زنیم و ادای احترام می‌کنیم.

بانک در خصوص بوم‌گردی‌هایی که مورد نیاز منطقه است و می‌تواند پیوند میان سنت و مدرنیته در جزیره کیش باشد، افزود: به‌منظور استفاده مردم و آشنایی با فرهنگ بومی کیش و استفاده از ظرفیت های جدید این منطقه و آثار هنری و صنایع دستی در آینده نزدیک شاهد توسعه و تحول خوبی در این حوزه ها خواهیم بود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در رابطه با بهره‌برداری از “پارک بهارستان و آرین” واقع در فاز ۱و۲ شهرک نوبنیاد و سه اسکله تفریحی و گردشگری، باغ مجسمه گفت: اقدامات موثری در حوزه اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و مردمی در این منطقه از جمله سه اسکله تفریحی و گردشگری که به نام مشاهیر کشور نام‌گذاری شده به انجام رسیده است. جالب آن که قرار است در سالگرد هر یک از این شعرا مراسم به خصوصی در این اسکله ها برگزار شود.

وی در خصوص مجموعه آثار شماری از هنرمندان تجسمی کشور در باغ مجسمه با هدف پیوند فرهنگ عمومی و فرهنگ کیش با هنرمندان بزرگ کشور افزود: این اقدام مهم یک نمونه ارزشمندی است که می‌تواند برای احیای فعالیت های فرهنگی و هنری جزیره کیش تاثیرگذار باشد.

بانک تصریح کرد: در ادامه پروژه‌های هتل ۵ ستاره آرامیس پلاس و پارلمان زنان کیش افتتاح شدند که یکی از کارهای بسیار ارزشمند گردشگری، فرهنگی و اجتماعی است. تمام مقدمات لازم برای آغاز فعالیت پارلمان زنان در جزیره کیش فراهم شده است و آغاز پارلمان در چارچوب اساسنامه و آئین‌نامه خاص که مورد تصویب قرار گرفته است از این مجموعه رونمایی خواهد شد.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد، زنان جامعه و کشور حضور ساختارمندی در فعالیت‌های کشور از طریق منطقه آزاد کیش خواهند داشت و می‌تواند نمونه و الگوی ارزشمندی برای کشور بوده و پیوند بیشتری میان فعالیت اجتماعی زنان با پیشرفت کشور فراهم شود.

وی افزود: انجام تمام این فعالیت ها در شرایط گسترش شیوع بیماری کرونا در سختی‌های کار را دوچندان کرده است. با این حال برای حفظ سلامتی افتتاح طرح‌ها به‌صورت برنامه‌ریزی شده با کمترین اجتماع مردمی برگزار شد. در عین حال برای آگاهی افکار عمومی اخبار و گزارش ها به صورت مجازی به صورت گسترده عرضه می گردد تا نشان داده شود که علی رغم وجود بیماری در کشور، فعالیت های توسعه ای، اجتماعی و عمرانی کشور ادامه دارد و با ایستادگی در مقابله با کرونا، گام های استواری در این مسیر برداشته شده است.

  • منبع خبر : کیش نیوز